Idź do treści

Archiwum

Projekty i programy w ramach OSL

Przedstawiciele „Partnerstwa na Targówku” i ich aktywny udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Folwarku Bródno

W ramach tego lokalnego wydarzenia w dniu 8 grudnia w godzinach 11:00 – 14:00 przedstawiciele „Partnerstwa na Targówku” poprowadzą wspólnie animacje skierowane do rodzin z dziećmi w ramach przygotowanego warsztatu świątecznego pt. „Poczta Mikołajowa”. Ponadto w ramach tego warsztatu znajdzie się również Punkt Informacyjny Straży Miejskiej.
Wśród przedstawicieli lokalnego partnerstwa zainicjowanego i koordynowanego przez organizatora społeczności lokalnej z OPS Dzielnicy Targówek znajdują się aktualnie przedstawiciele: Czytelni Naukowej Nr 1 Biblioteka Publiczna Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Środowiskowego Domu Samopomocy, Dziennego Domu Pobytu, Straży Miejskiej, Przedszkola Nr 18, Stowarzyszenia POMOST, PGR Folwark Bródno, Gospody Polskiej, Ksero Mag, ZGN Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Delikatesów Wiśniewski oraz przedstawiciele mieszkańców z nieformalnej grupy sąsiedzkiej „Zjednoczone Pokolenia”. Grupy, która skupia mieszkańców zamieszkujących w budynkach u zbiegu ulic Św. Wincentego, Żuromińskiej i Bolivara.
Jarmarki Bożonarodzeniowe w Folwarku Bródno 8-9, 15-16, 22-23 grudnia 2018 realizowane są w ramach projektu „Polska smakuje” pod patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Więcej informacji na temat przygotowanych przez organizatora atrakcji znajdziecie Państwo na profilu Folwark Bródno.


Zaproszenie na warsztaty świąteczne na ulicę Św. Wincentego

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek wraz z mieszkańcami z nieformalnej grupy sąsiedzkiej „Zjednoczone Pokolenia” i przedstawicielami „Partnerstwa na Targówku” zapraszają serdecznie 5 grudnia 2018 w godz. 16:30 – 18:30 na bezpłatne warsztaty świąteczne zorganizowane w ramach Podwórkowej Gwiazdki 2018.

Więcej informacji na plakacie.
Gwiazdka na Sw. Wincenetgo – plakat


Zaproszenie na Potańcówkę …

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek wraz z mieszkańcami z nieformalnej grupy sąsiedzkiej „Zjednoczone Pokolenia” i właścicielem Gospody Polskiej zapraszają serdecznie wszystkich bez względu na wiek w piątek 23 listopada 2018 w godz. 18:00-21:00 na „Potańcówkę na Wincentego”. 

Więcej informacji na plakacie.
Potańcówka ul. Wincentego plakat


Święto Dyni

„Święto Dyni” organizowane po raz kolejny przez PGR Folwark Bródno w dniach 13 – 14.10.2018 r. ul. Św. Wincentego 92 to wydarzenie lokalne, które skupia przedstawicieli instytucji, organizacji, biznesu oraz mieszkańców nie tylko Dzielnicy Targówek, ale całej Warszawy.
W tym roku podczas tego wydarzenia wezmą aktywny udział przedstawiciele mieszkańców z nieformalnej grupy sąsiedzkiej „Zjednoczone Pokolenia”zainicjowanej w roku 2013 r. przez organizatora społeczności lokalnych z OPS Dzielnicy Targówek.
Mieszkańcy zamieszkujący w sąsiadujących ze sobą budynkach znajdujących się u zbiegu ulic Św. Wincentego, Żuromińskiej i Bolivara poprowadzą animacje dla dzieci w postaci warsztatu pt. „Jesienne Klimaty” w ramach którego będzie można również zagrać w gry planszowe.
Spotkanie to będzie też okazją do promocji dotychczasowych działań i zrealizowanych inicjatyw sąsiedzkich przy współpracy z przedstawicielami lokalnych instytucji, organizacji i biznesu działających wspólnie w ramach zainicjowanego również przez OPS „Partnerstwa na Targówku”.
Zapraszamy tym samym do udziału w tym wydarzeniu w swoim imieniu, mieszkańców oraz organizatorów. Warsztat „Jesienne Klimaty” mieszkańcy będą prowadzić w sobotę i niedzielę w godz. 12:00 – 15:00. Więcej informacji na temat zaplanowanych atrakcji znajduje się na załączonym plakacie.
Zapraszamy jednocześnie wszystkie chętne osoby zamieszkałe w/w okolicy do przyłączenia się do istniejącej grypy sąsiedzkiej i wspólnego ulepszania otaczającej nas rzeczywistości.
Kontakt do aktywnych mieszkańców przez stronę Facebook na profilu Zjednoczone Pokolenia oraz do Organizatora społeczności lokalnych tel. 519 513 257, email: i.drzazga@ops-targowek.waw.pl

Święto Dyni plakat


Spotkanie „Partnerstwa na Targówku”

W czwartek 27 września 2018 r. odbyło się po dłużej przerwie pierwsze spotkanie „Partnerstwa na Targówku”, które skupia przedstawicieli lokalnych instytucji, organizacji i biznesu. Idea zebrania się w jednym miejscu nie zmieniła się i w dalszym ciągu jest chęcią zaproponowania przez OPS Dzielnicy Targówek, współpracy partnerskiej na rzecz społeczności z sąsiednich budynków w rejonie ulic: Św. Wincentego, Żuromińskiej i Bolivara, gdzie podejmowane są działania metodą organizowania społeczności lokalnej tj. systemowej pracy socjalnej metodą środowiskową. To spotkanie odbyło się w siedzibie lokalnego przedsiębiorcy Pana Krzysztofa Studzienko mianowicie w Restauracji Gospoda Polska istniejącej od niespełna 4 tygodni przy ul. Św. Wincentego 92. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele: Czytelni Naukowej nr 1, Stowarzyszenia Pomost, Straży Miejskiej, ZGN i restauracji Gospoda Polska.
Podczas spotkania uczestnicy pracowali między innymi nad usprawnieniem sposobu komunikacji wewnątrz grupy, ramowym programem i pomysłami na podjęcie działań z i dla mieszkańców, jeśli chodzi o bieżący rok oraz sposobami na poszerzenie wiedzy i samokształcenie. Najbliższe, zaplanowane wydarzenia mają się odbyć już w październiku, tym samym zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby/mieszkańców, instytucje, organizacje i biznes do kontaktu z koordynatorem ds. organizowania społeczności lokalnej i włączenie się w przygotowania i udział. Pierwszym wydarzeniem w ramach działań partnerstwa będzie spotkanie sąsiedzkie pt. „Halloween na Wincentego” w dn. 22.10.2018 r., wstępnie w godz. 17:00-19:00/20:00 w siedzibie Gospody Polskiej ul. Św. Wincentego 92.
Tego samego dnia tylko w godzinach popołudniowych 17:00-19:00 również w siedzibie Gospody Polskiej odbyło się już drugie spotkanie z mieszkańcami zamieszkującymi w/w budynkach. To spotkanie było w pełni poświęcone pracy nad programem warsztatu i lokalnego wydarzenia. Warsztat, który aktualnie grupa aktywnych mieszkańców przygotowuje dotyczy otrzymanej w ramach dotychczasowej współpracy propozycji udziału w Święcie Dyni, które odbędzie się na terenie Folwarku PGR Bródno przy ul. Św. Wincentego 92 w dniach 13-14.10.2018 r. Ten udział grupa mieszkańców w dużej mierze ma zamiar wykorzystać na promocję swoich działań i funkcjonującej ponownie, po dłuższej przerwie grupy obywatelskiej „Zjednoczone Pokolenia”.
Wydarzeniem zaś, które mieszkańcy przygotowują z przedstawicielami lokalnych instytucji, organizacji i biznesu jest pomysł na spotkanie sąsiedzkie skierowane głównie do rodzin z dziećmi pt. „Halloween na Wincentego” zaplanowane 22.10.2018 r. w godz. 17:00-19:00/20:00 w siedzibie Gospody Polskiej ul. Św. Wincentego 92.
W tym miejscu zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane włączeniem się w przygotowania i udział w wydarzeniu, mile widziane nowe pomysły i nowa energia.
W tej sprawie i ewentualnie innych pomysłów na „tworzenie nowej rzeczywistości w swoim miejscu zamieszkania” prosimy o kontakt z koordynatorem ds. organizowania społeczności lokalnej – Izabelą Drzazga, tel. 519 513 257, email: i.drzazga@ops-targowek.waw.pl


Rzecz za rzecz. Wymiana sąsiedzka na Bródnie

Masz w szafie niepotrzebne, za małe lub za duże ubrania ? Chcesz oddać, przyjąć lub wymienić się bezpłatnie różnymi rzeczami ? Przyjdź na spotkanie wymiany sąsiedzkiej, bo to idealna okazja, żeby odświeżyć swoją szafę 😉 Podczas spotkania będzie można bezpłatnie wymienić się wszystkim, co się znudziło, albo czego już nie potrzebujemy tzn. ubraniami, butami, torebkami, biżuterią, grami, płytami CD i DVD, zabawkami i wszystkim innym co zalega w szafach.

Szczegóły w załączonych dokumentach.

Wiosenne wietrzenie szaf – informacja
Regulamin wymiany sąsiedzkiej
Wiosenne wietrzenie szaf – Plakat


„III Podwórkowa Pisanka” przygotowana z i dla mieszkańców Bródna

W dniach 4 i 12 marca 2016 r. odbyły się po raz trzeci bezpłatne warsztaty sąsiedzkie z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Podczas spotkań panowała sympatyczna atmosfera, która niewątpliwie pozwoliła uczestnikom poczuć nastrój nadchodzących świąt. Przygotowane przez mieszkańców dla sąsiadów animacje i atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających gości wśród których głównie byli najmłodsi mieszkańcy dzielnicy z rodzicami. W czasie „wielkanocnego rękodzieła” tworzone były ozdoby świąteczne w tym m.in. zdobione były  pisanki metodą decoupagu, robione były palmy wielkanocne oraz świąteczne stroiki. Ponadto wysiewany był owies na wielkanocny stół oraz przygotowywane były kartki do zrobienia których wykorzystywane zostały stare zapisane karty zebrane w ramach zbiórki przeprowadzonej na osiedlu. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyło się malowanie twarzy oraz wspólne puszczanie ogromnych baniek mydlanych na podwórku. 
Co bardzo cieszy również to przedsięwzięcie mieszkańców współpracujących z Zespołem OSL wsparli pracownicy Czytelni Naukowej nr 1, OPS oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy wchodzą w skład „Partnerstwa na Targówku”, zainicjowanego przez OPS. 
W tym miejscu przekazujemy słowa uznania aktywnym mieszkańcom z grupy sąsiedzkiej „Zjednoczone Pokolenia” za ich zaangażowanie oraz składamy podziękowania dla przedstawicieli lokalnych instytucji. Dziękujemy również wszystkim sąsiadom oraz zaproszonym gościom za aktywny udział w spotkaniach.
Informujemy jednocześnie, że przed świętami w siedzibie Czytelni Naukowej Nr 1 przy ul. Św. Wincentego 85  będzie można zobaczyć wystawę poświęconą tematyce Świąt Wielkanocnych na której będzie można prawdopodobnie zobaczyć najciekawsze karty świąteczne zebrane podczas osiedlowej zbiórki.


OPS Dzielnicy Targówek – Ambasadorem Programu „FIO – Mazowsze Lokalnie” cd.

Informujemy, że ogłoszony został kolejny konkurs w ramach programu FIO – Mazowsze Lokalnie. Od 7 do 29 marca 2016 r. trwa nabór wniosków na rozwój młodych organizacji z terenu województwa mazowieckiego.  Wnioski można składać o dofinasowanie działań związanych z rozwojem młodych organizacji pozarządowych i starać się o dotacje w wysokości od 1500 do 5000 złotych. W załączeniu informacja prasowa udostępniona przez operatora, a w niej więcej niezbędnych informacji na temat zasad oraz przebiegu konkursu w ścieżce na rozwój młodych organizacji w roku 2016. Wnioski należy składać poprzez generator wniosków dostępny na stronie www.mazowszelokalnie.pl do 29 marca  do godz. 15:00. Więcej informacji o konkursie na stronie www.mazowszelokalnie.pl
FIO Mazowsze Lokalnie jest programem wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Operatorem programu są trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My. 
Celem Programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne, szczególnie w małych społecznościach lokalnych, ale też małych wspólnot w dużych miastach, które mają ograniczony dostęp do zasobów materialnych, wiedzy czy innowacji. Skierowany jest do każdego,, kto ma pomysł na działanie lokalne, kto widzi potrzebę zmian w swoim lokalnym środowisku, kto umie zarażać zaangażowaniem innych.

Informacja prasowa


Zapraszamy na „III Podwórkową Pisankę” do Czytelni Naukowej Nr 1

„Partnerstwo na Targówku”, koordynowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, w skład którego wchodzą przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji, biznesu i mieszkańców z budynków znajdujących się u zbiegu ulic Św. Wincentego, Żuromińskiej i Bolivara zaprasza po raz trzeci na spotkania sąsiedzkie w ramach „Podwórkowej Pisanki 2016”. W programie sąsiedzkich spotkań przewidziane są ciekawe animacje dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty, które wprowadzą nas w nastrój nadchodzącej Wielkanocy. W czasie „wielkanocnego rękodzieła” po raz kolejny proponujemy wspólną zabawę przy tworzeniu świątecznych ozdób na stół, do koszyka i nie tylko…
Jednocześnie informujemy o trwającej zbiórce zapisanych kartek świątecznych, które wykorzystamy podczas warsztatów z manufaktury kartek świątecznych w dniu 4 marca. Najciekawsze i najstarsze zostaną pokazane na organizowanej wystawie starych kart wielkanocnych przez Czytelnię Naukową Nr 1.
Ponadto w dniu 12 marca podczas kolejnego spotkania będziemy robić palmy, ozdabiać pisanki wielkanocne, puszczać ogromne bańki mydlane, malować twarze dzieci oraz wspólnie przygotowywać poczęstunek. Planujemy rozstrzygnąć Konkursy na wybór najpiękniej ozdobionego mazurka przygotowanego przez sąsiada oraz najciekawiej wysianą rzeżuchę lub owies (dla zwycięzców przewidziane są drobne nagrody).

Podwórkowa Pisanka – plakat


OPS Dzielnicy Targówek – Ambasadorem Programu „FIO – Mazowsze Lokalnie” cd.

W imieniu operatora Programu FIO ML oraz swoim składamy gratulacje tym, którzy zdecydowali się na udział w Konkursie na pozyskanie mikrodotacji w roku 2016 na realizację swoich pomysłów na inicjatywy oddolne i wsparcie grup samopomocowych. 
Wyniki I etapu zostaną opublikowane 14 marca na stronie www.mazowszelokalnie.pl i wówczas dowiemy się, które grupy zakwalifikowały się do II etapu, czyli prezentacji projektu przed komisjami. W ramach przypomnienia informujemy, że w Warszawie będą dwie komisje. 
Poniżej informacja prasowa udostępniona przez operatora, a w niej więcej informacji na temat przebiegu tej edycji konkursu. Jednocześnie przypominamy, że  wnioski na rozwój młodych organizacji pozarządowych będzie można składać przez generator wniosków dostępny na stronie www.mazowszelokalnie.plod dnia 7 marca godz. 12:00 do dnia 28 marca 2016 do godz.15:00.

FIO – Mazowsze Lokalnie – koniec naboru wniosków

Zakończył się nabór wniosków FIO – Mazowsze Lokalnie 2016 w ścieżce: inicjatywy oddolne i wsparcie grup samopomocowych. Wnioskodawcy mieli czas do piątku, 26 lutego b.r. do godz. 15:00 na wypełnienie fiszki w generatorze na stronie www.mazowszelokalnie.pl Kwota do rozdysponowania na obie ścieżki to ok. 550 000 zł.

Informacja prasowa – FIO – koniec naboru wniosków


Zapraszamy na „III Piknik Sąsiedzki”

„Partnerstwo na Targówku”, koordynowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, w skład którego wchodzą przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji, biznesu i mieszkańców z budynków znajdujących się u zbiegu ulic Św. Wincentego, Żuromińskiej i Bolivara zaprasza na „III Piknik Sąsiedzki”, przygotowany w ramach kampanii społecznej „O czystość dbajmy, po psach sprzątajmy”. 
Sobota 19 września godz. 12-17
teren PGR Bródno ul. Św. Wincentego 92

Wśród współorganizatorów znajdują się m.in.: Czytelnia Naukowa Nr 1, Biblioteka Publiczna Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, Policja, Środowiskowy Dom Samopomocy „Na Targówku”, Stowarzyszenie Pomost, Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, Straż Miejska, Stowarzyszenie Boris, Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej, Przedszkole Nr 18, Szkoła Podstawowa Nr 42, Gimnazjum Nr 143,  XLVI LO, PGR Bródno oraz mieszkańcy z grupy obywatelskiej „Zjednoczone Pokolenia”.
W programie sąsiedzkiego spotkania przewidziane są ciekawe animacje dla dzieci, pokaz rękodzieła, zajęcia sportowe (np. ping – pong, bule), sąsiedzkie ognisko i grill, pokaz pomocy przedmedycznej, wystawa prac plastycznych i literackich, premiera spotów reklamowych powstałych w trakcie trwania kampanii społecznej, bezpłatne konsultacje weterynaryjne, bezpłatne konsultacje z behawiorystką i psim psychologiem, zbiórka akcesoriów dla zwierząt na cele charytatywne dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu”, tj. karma dla zwierząt, koce, miski, smycze itp., znakowanie rowerów przez Policję wraz z ich wprowadzeniem do ewidencji policyjnej.
Kampania społeczna „O czystość dbajmy, po psach sprzątajmy” została objęta patronatem Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy i Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Zaproszenie na Piknik – plakat